YAŞAM EVRELERİNE GÖRE KÖPEKLERİN BESLENMESİ - Kocapati
YAŞAM EVRELERİNE GÖRE KÖPEKLERİN BESLENMESİ
0

YAŞAM EVRELERİNE GÖRE KÖPEKLERİN BESLENMESİ

Evcil hayvanların beslenmesi konusunda bugüne dek pek çok şey söylenmiştir. Bu konu tamamen sağlık ile ilgilidir ve her gün ajandamızda önemli bir yer kaplar. Evcil hayvan besleyen herkes onu sağlıklı tutmak ister ve bu nedenle ona en iyi yiyeceği sunmak ister. Bu yazımızda sizlerle köpeklerinize en iyi beslenmeyi sunabilmeniz için köpeklerin yaşam evrelerine göre beslenme özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yavru köpeklerin beslenme karakteristikleri

Köpekler için büyüme periyodu kritiktir. Köpekler oldukça hızlı büyürler, enerji ve besleyici öğeler içeren, sağlıklı gelişimlerini destekleyen en önemli faktör de mamadır. Yavruluk dönemi süresi köpeğin ebatına göre değişkenlik göstermektedir. Küçük köpekler yaşamlarının ilk 10 ayında yavru olarak değerlendirilirken orta boy köpeklerde bu süre 12 aya, büyük boylarda ise 18 aya kadar çıkmaktadır. Ayrıca Saint Bernard, Neapolitan Mastiff gibi devasa köpeklerde ise bu dönem 24-36 ay arasında sürmektedir. Köpekler 6. haftalarına kadar mutlaka anne sütü ile beslenmelidirler. 6. haftadan sonra katı yiyeceklere geçiş dönemi başlamalıdır. Büyük köpeklerde anne sütü ile beslenme 8. haftaya kadar uzatılmalıdır.

Büyüme döneminde beslenme ihtiyaçları çok daha fazladır. Köpeklerde 6 aylığa kadar enerji ihtiyacı (köpeğin kilosu başına ihtiyaç duyduğu kalori miktarı) %100 ile %150 arasındadır ( 2 – 2,5 katı). 6-12 aylık arası yavrular için ihtiyaç duyulan enerji artışı yetişkin bir köpeğe göre %40 ile %75 arasındadır. Bu artış ırk, büyüklük ve fiziksel aktiviteye göre değişmektedir.

Yetişkin köpeklerin beslenme karakteristikleri

Yetişkin köpekler için temel besin öğeleri yavru köpekler ile aynıdır. Yalnızca miktarlar farklılık göstermektedir. Ama bu demek değildir ki köpek büyüdüğü için daha düşük kaliteli ya da besinler oranları düşük mamalar yiyebilir. Dengeli ve yüksek kaliteli bir diyet hayvan sağlığını ve onun ideal kilosunu korumak için önemlidir.

Yetişkinlikte köpeğin fiziksel aktivite miktarını göz önünde bulundurmak gerekir. Köpekleri günlük hareket miktarlarına göre sınıflandırabiliriz. Bu sınıflar: düşük aktivite – günlük 1 saatten az fiziksel aktivite; orta aktivite – günlük 1-3 saat arası aktivite ve yüksek aktivite – günlük 3 saatten fazla fiziksel aktivite. Egzersiz yapmayan ya da düşük fiziksel aktiviteye sahip köpekler aktif köpeklere göre yaklaşık %10 ile %25 arası daha düşük kaloriye ihtiyaç duyarlar. Köpeğinize doğru miktarda mama vermek için her zaman mama paketinde önerilen mama miktarlarına bakmalı ve bu konuda mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Hamile ve emziren köpeklerin de beslenme ihtiyaçları oldukça yüksektir. Bu dönemde dişi köpeğin önünde bolca mama bulundurulması ve yiyeceği miktarı ihtiyacına göre kendisinin ayarlamasına izin verilmesi gerekmektedir. Bu dönemde hamile veya emziren köpeğe yavru köpek maması verilmesi de farklı bir çözümdür. Yavru köpek mamaları içerdiği yüksek temel besin öğeleriyle bu dönemde iyi bir seçenektirler. Doğru mama çeşidi ve miktarı için ayrıca veteriner hekiminize de danışmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki büyüme döneminde olduğu gibi gebelik ve emzirme dönemleri de kritik dönemlerdir ve anne ile yavruların sağlığı için doğru beslenmenin önemi çok büyüktür.

Kısırlaştırılmış yetişkin köpeklerin beslenme karakteristikleri

Kısırlaştırma köpekler için birçok avantajı beraberinde getirir. Bunlardan bazıları, üreme sistemi hastalıkları riskinin azalması, istenmeyen ve terk edilmiş yavru sayısının azalması, stres ve agresiflik olasılığının düşmesidir diyebiliriz. Tek dezavantajı da metabolizma hızının ve buna bağlı olarak bazı hayvanlarda fiziksel aktivitenin düşmesi nedeni ile kısırlaştırmanın köpeğin kilo almasına, hatta obeziteye sebep olması riskidir.Kısırlaştırılmış dişiler kısırlaştırılmış erkeklere nazaran bu problemlere daha yatkındırlar.

Kilo alımını önlemek için kısırlaştırılmış köpeklerin diyetleri iyi kontrol edilmeli ve önerilen miktarın üstünde mama verilmemesine dikkat edilmelidir. Lif oranı yüksek diyetler enerji dağılımını düşürdüğünden köpeğinizin sağlığı için önemlidir. Ayrıca, bu diyetler glisemik endeksi düşürür, yemek sonrası tokluk hissinin artmasına yardımcı olurlar. Karbonhidrat seviyesinin kontrolü de önemli enerji kaynakları oldukları için kilo alımının önlenmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Karbonhidratlar dengeli bir diyette düşük miktarlarda ve doğru oranda kullanıldıkları sürece köpekler için sağlıklı birer besin kaynaklarıdırlar.

Yaşlı köpeklerde beslenme özellikleri

Köpeklerde beklenen yaşam süresi oldukça değişkenlik göstermektedir. Küçük ve orta büyüklükteki köpek ırklarının 12-16 yıl arası, büyük köpek ırklarının ise 8-12 yıl arası bir yaşam süresi olması öngörülür.  Ortalama olarak küçük köpeklerde 8 yaşının, büyüklerde ise 6 yaşının üstündeki bir köpeğin senior sınıfına girdiğini söyleyebiliriz.

Yaşlanma sürecinde, doğal bir kas ve kemik kütlesi kaybı vardır. Bu aşamada, köpeğe doğru bir besin kaynağı sağlamak şarttır. Kas kaybını azaltmak için, diyet yeterli düzeyde bir enerji sağlamalıdır, böylece vücut tarafından proteinin (kaslar) enerji kaynağı olarak kullanılmasının önlenmesi gerekir. Bazı yaşlı hayvanlar, daha hafif ve daha kaprisli bir iştaha sahip olma eğilimindedir, bu nedenle etobur hayvanların gereksinim duyduğu ideal makrobesin oranının korumasına özen gösterilmelidir. Öte yandan, bazı köpekler fiziksel aktivitede ve metabolik hızda bir azalma olduğundan, bu aşamada kilo alabilirler. Bu gibi durumlarda, veterinerinizin önderdiği yiyecek miktarına ve / veya gıda üreticisi talimatlarına uymanız yeterlidir. Kalorik harcamalardaki bu azalma, düşük karbonhidrat ve yüksek kaliteli protein diyetinin kullanılmasını haklı çıkarır, bu nedenle yaşlı arkadaşınız için en iyi seçeneği seçerken bunu aklınızda bulundurun. Hayvansal kökenli proteinler, sindirilebilirliği yükselterek ve besin maddelerinin metabolize edilmesini kolaylaştırarak yüksek düzeyde sindirilebilirlik ve köpekler için kullanışlılık sağlar. Yağın hiçbir koşulda büyük ölçüde giderilemeyeceği veya indirilemeyeceği hatırlanmalıdır. Yağ, vücutta önemli rol oynayan omega 3 ve omega 6 gibi esansiyel yağ asitlerinin kaynağıdır.

Yaşlı köpeğin diyetinin bir başka önemli yönü de antioksidanlara duyulan ihtiyaçtır. Antioksidanlar, hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatan maddelerdir ve serbest radikalleri nötralize ederek köpeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirler. Serbest radikaller vücudun kendisi tarafından üretilir, ancak fazlalık olduğunda sağlığa zarar verir, erken hücre ölümüne ve bedensel işlevlerin bozulmasına neden olurlar. Bu nedenle, antioksidanlar açısından zengin besinler yaşlanan hayvanlar için mükemmeldir.

Köpeklerin doğasına saygılı, asil maddeler, yüksek biyolojik değere sahip proteinler, botanik esanslar, meyveler, lifler ve antioksidanlar içeren hazır dengeli besinler vardır. Farmina, son üründe bulunan proteinin% 90’ından fazlasının hayvansal maddelerden, orta seviyelerde karbonhidratlar ve yapay koruyucu maddeler içermediği yüksek kaliteli hammaddeler kullanır. Farmina, köpeklerin doğuştan gelen özelliklerine değer verir ve bu hayvanların alışkanlıklarını, davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışır.

Referanslar

FEDIAF 2017 – Fédération européenne de l’industrie des aliments pour animaux familiers. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP